Чи можна звільнити держслужбовця раніше строку попередження про наступне звільнення ?

12.09.2021

Положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889),  КЗпП України не визначають як звільнити із займаної посади держслужбовця, якого попередили про звільнення, до закінчення 30-денного терміну: не конкретизують форму заяви на звільнення, зокрема - до закінчення 30-денного терміну; не визначають строк прийняття рішення суб'єктом призначення про припинення державної служби у разі, якщо держслужбовець подасть заяву про звільнення до закінчення 30-денного терміну.

Разом із тим, висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду - обов'язкові для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права (ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII). 

 Верховний Суд зазначив з цього приводу, що у випадку, коли сам працівник виявить бажання звільнитись раніше, до закінчення строку попередження, роботодавець може його звільнити за пунктом 1 частини 1 статті 40 КЗпП у строк, про який просить працівник (Постанова ВСУ від 08.07.2020 у справі № 569/17130/17). 

На думку НАДС, держслужбовця, якого попередили про наступне звільнення із займаної посади, можна звільнити до закінчення строку попередження на підставі пунктів 1, 1-1 статті 87 Закону № 889, якщо він сам виявив бажання звільнитись у визначений ним термін. Для цього держслужбовець подає заяву у довільній письмовій формі суб'єкту призначення або керівнику держслужби про скорочення строку попередження про наступне звільнення .

Роз'яснення НАДС «Щодо скорочення строку попередження про наступне звільнення із займаної посади державної служби на підставі пунктів 1, 1-1 частини першої статті 87 Закону України.